Milyen hibákat kerülj el zöldségkészítés során?

Közhely, hogy a zöldségek nagyon egészségesek, érdemes minél többet fogyasztani belőlük.  Ahhoz azonban, hogy lehető legtöbbet hozzuk ki belőlük, nem mindegy, milyen formában készítjük el azokat.

Hoztam néhány elkészítési hibát, amit érdemes elkerülni:

A magyar szentháromság: paprika, paradicsom, uborka

Már ez is sokkal jobb, mint a semmi, de ahhoz, hogy minél változatosabb tápanyagot, vitamint, ásványi anyagot vigyünk be, érdemes más zöldségeket is megkóstolni és változatos formában fogyasztani.

A téli paradicsomnak és kígyóuborkának – amellett, hogy az ízük sem olyan zamatos – sokkal alacsonyabb a tápanyagtartalma, mint a nyáron, szabad ég alatt termett változatnak. Ráadásul ezeknek a termékeknek sokkal magasabb a toxikus szennyezettségük a permetezőszerek és egyéb kezelő anyagok használata miatt.

A paprika, paradicsom asztali sóba való tunkolása egy nagyon egészségtelen szokás, ráadásul így el is veszik az étel valódi íze. Az átlagember sófogyasztása így is a szükséges fölött van a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása által, úgyhogy javasolt leszokni erről a mintáról.

Ez főleg saláták készítésénél lehet hiba, amikor tocsogósra locsoljuk olíva olajjal. Bár a hidegen sajtolt olíva olaj egészséges, ezzel a módszerrel jelentős kalóriát adunk az ételhez. Nincs rá szükség, néhány csepp elég hozzá.

A lobogó vízben való főzés során a hőérzékeny vitaminok nagy része távozik az ételből, ezért érdemes inkább alacsonyabb hőfokon párolni a zöldségeket. Ez nem jelenti azt, hogy többé ne együnk egy jó levest, de ne mindig ilyen főzési technikával készítsük el az ételünket.

Tasnádi Évi

funkcionális életmód mentor