Napi séta

Miért érdemes beilleszteni a mindennapjainkba a szabad levegőn történő sétát?

Íme 5 ok:

  1. Testmozgás – Az ember mozgásra termett, mégis napjainkban időnk nagy részét autóban, íróasztalnál, fotelban, kanapén töltjük. A napi 8.000-10.000 lépés nem luxus, hanem a szervezetünk egészségéhez szükséges minimum. A tempós gyaloglás, vagy hegymenet pedig kardió gyakorlatnak is kiváló.
  2. Természetes fény – A zárt terek, a mesterséges fények, villogó monitorok megzavarják a cirkadián ritmust, a természetes fényben (akkor is, ha felhős vagy esik) a szervezet érzékeli a napszakot, ezáltal aktiválja az ahhoz kapcsolódó folyamatokat.
  3. Szabad levegő – A zárt terek levegője, még ha szellőztetünk is, teljesen más, mintha kint vagyunk és beszívjuk a levegőt. Természetesen nem a belvárosi szmogra gondolok, de akár egy park is sokkal jobb választás lehet.
  4. Szemtorna – Ha sokat vagyunk 4 fal között, ráadásul még meredten bámuljuk is a monitort, képernyőt, telefont, a szemünk mindig csak egy távolságba néz, ami rontja a látást. Ha kimegyünk, el tudunk nézni messze, a szemünk szinte fellélegzik, amikor felnézünk az égre, vagy követünk a tekintetünkkel egy madarat, aztán megnézünk egy bokrot. A szemnek is mozgásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon.
  5. Meditálás – A séta, a repetitív mozgás által remek lehetőség a magunkba fordulásra, a gondolatok tisztázására, vagy épp elengedésére. Tapasztalataim szerint ilyenkor jönnek újabb gondolatok, inspirációk, kreatív ötletek. Ha társsal sétálsz, akkor egy mély beszélgetés is hasonló élményt tud nyújtani.

+1 tipp: Földelés, azaz mezítláb sétálás. Ez lehetőséget ad a sok elektroszmog földelésére, valamint a mikrobiom sokszínűségének támogatására.

Amikor sétálni megyek, otthon hagyom a telefonomat, nem nyomogatok közben és zenét sem hallgatok. Jó ilyenkor csak lenni, magamra és a környezetre figyelni. Ez az igazi kikapcsolódás, feltöltődés!

Próbáld ki te is!

Tasnádi Évi

funkcionális életmód mentor