Olvasási idő: 4 perc
„Mindannyian mások vagyunk, bár egyben, másban hasonlítunk” – szólt a közös dal a ’90-es években. Gondolj csak bele, hányféle embert ismersz, akinek mások a habitusa, a szokásai, a munkája, érdeklődési köre, az értékrendje, a hobbija, a gondolkodása, világlátása. Különbözőségünk már születésünkkor kiderül.
A mentális dolgok mellett testi adottságaink is eltérnek, magasságunk, testalkatunk, bőrszínünk, szemünk színe, csontozatunk, izomzatunk, hajunk színe, minősége stb. Mindez annak ellenére, hogy genetikánk ugyanaz.
Ha ezeket elfogadjuk, akkor a funkcionális medicina egyik alaptézisét is megérthetjük, mégpedig azt, hogy az egészséges életmódot is egyénre kell szabni.
Ma már az nem kérdés, hogy a szokásaink, életmódunk változtatásával jelentősen befolyásolni tudjuk a jóllétünket. Gondolj csak bele, egy átvirrasztott vagy átmulatott éjszaka után másnap fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, egész nap kóválygunk, esetleg fáj a fejünk és nagyon kívánjuk a rossz minőségű szénhidrátokat. A túl sok stressztől nem alszunk jól, fájhat a gyomrunk, hasmenésünk vagy éppen székrekedésünk van, sokat eszünk, de az is lehet, hogy enni sem tudunk. A túlzásba vitt edzéstől az izomláz mellett még úgy is érezhetjük magunkat, mint akin átment az úthenger. Ha viszont rendszerint még oda is autóval megyünk, ahova a király is gyalog jár, beállhat a derekunk és hajlamosak lehetünk mindenféle vírust elkapni. Mindenkinél más tünetek jelentkeznek.
Fontos tudni, hogy ami másnak jó, az nem biztos, hogy nekünk is jó lesz.
Nézzük ezt meg először a táplálkozás oldaláról.
A divatdiéták ideig-óráig működhetnek, de egy idő után nem tarthatók vagy kontraproduktívvé is válhatnak, ha az alkatunkhoz, aktuális állapotunkhoz nem illeszkednek. Jó példa erre rengeteg féle táplálkozási irányzat: low carb, vagy gabona alapú táplálkozás, paleo, ketogén, vegán, napi ötszöri étkezés, időszakos böjt, zsírszegény, vagy éppen zsírban gazdag diéta, vegetáriánus, makrobiotikus étkezés, nyersételek stb. Mindegyik beválhat valakinek, de nem biztos, hogy nekünk is jó.
Sok ember évekig tart egy irányzatot azzal a gondolattal, hogy ez jó a szervezetének, aztán jönnek a különböző egészségügyi problémák, és egy alaposabb kivizsgálás során kiderül, hogy mikrotápanyag hiányok vannak, esetleg már tendenciák vannak krónikus állapotok felé. Mások maguktól jönnek rá, hogy változtatniuk kell, mivel nem érzik jól magukat a bőrükben. Ilyenkor előfordulhat, hogy például sok év vegetárius táplálkozás után elkezdenek húst fogyasztani és ettől energikusabbnak, fittebbnek érzik magukat.
Másik jó példa erre a sport és mozgás kérdése.
Ki dönti el, hogy a sok mozgásforma közül melyik a legjobb? Az úszás, a futás, a jóga, vagy a súlyzós edzés, aerobik, netán a csapatsportok, a nordic walking, pilates, TRX, túrázás, gyaloglás, extrém sportok stb.?
Nincs olyan, hogy jó vagy rossz, mégsem mondhatjuk azt, hogy bárkinek bármelyik ajánlott. Vannak, akik a futásra esküsznek, hiszen abban tuják megélni a flow-élményt, másokat a hideg ráz még a gondolatától is. Ugyanakkor több embert is ismerek, akik imádták a futást, de abba kellett hagyniuk, mert egészségügyi problémáik lettek tőle. Vannak, akiknek olyan a testfelépítésük, hogy nem is javasolt számukra a futás.
Mi van akkor, ha valaki beteg vagy épp felépülésben van egy betegségből, vagy soha életében nem sportolt? Az élsportolók megint külön kategóriát alkotnak. Azt sem mondhatjuk, hogy az idősebbeknek már kíméletesebb mozgásformákat kell választani, hiszen magam is ismerek olyan idős embereket, akik fittebbek, mint sok huszonéves. Sorolhatnánk a példákat a végtelenségig. Mindig az adott ember adott fizikai és mentális állapotához kell a mozgásformát is igazítani.
Ez igaz az összes szokásunkra és viselkedési formáinkra, melyek meghatározzák az egészségi állapotunkat. Amennyiben úgy alakítjuk ki a táplálkozási szokásainkat és életmódunkat, hogy az passzol az életvitelünkhöz, akkor tartós eredményt tudunk elérni. Ráadásul az emberek úgy szeretnének egészségesek lenni, hogy az életvitelt ne büntetésnek érezzék, ne kelljen nap mint nap küzdeni, hogy a beépített szokásokat be tudják tartani.
Előnyei a személyre szabott életmódnak:
- Ha olyan életmódot folytatunk, amitől jól érezzük magunkat, sokkal nagyobb lesz a motivációnk arra is, hogy tartsuk azt. Egy idő után pedig teljesen természetessé válik, semmit nem érzünk lemondásnak. Ha néha ki is lépünk belőle, mindig van hova visszatérünk, hiszen megvan a kályhánk hozzá.
- Hosszú távon fenntartható, illeszkedik az életvitelünkbe, és tudjuk azt módosítani az életünk változásával, életeseményekkel.
- Megtanulunk figyelni a testünk jelzéseire, és annak megfelelően tudjuk kialakítani a szokásainkat.
- Kiegyensúlyozottnak, egészségesnek, fittnek érezzük magunkat, tele vagyunk energiával, ötletekkel, hatékonyabban tudunk dolgozni, és sokkal ritkábban vagyunk betegek.
- Az egészséges életmóddal hozzájárulunk az egészséges társadalomhoz megkönnyítve ezzel az egészségügyi rendszer terheit.
Ha a funkcionális medicina alapelveire épülő életmódot folytatsz, magad is megtapasztalhatod annak testi, lelki, szellemi jóllétedre gyakorolt jótékony hatását.
Ha már ezt a cikket egy idézettek kezdtem, azzal is zárom a fent említett dal egyik mondatával: „Ahány ember, annyiféle csodálatos világ.”
képek forrása: canva
ÉRDEKESNEK TALÁLTAD EZT A BEJEGYZÉST? OSZD MEG, VAGY KÜLDD EL AZ ISMERŐSEIDNEK!
Érdekel a funkcionális életmód? Foglalj időpontot egy díj- és kötelezettségmentes állapotfelmérésre az alábbi gombra kattintva!