olvasási idő: kb. 3 perc
A fenntarthatóság témája nagyon fontos számomra, ezért egy sorozatot indítok a blogon, melyben különböző életterületeket nézünk át az ökoszisztémára és az emberi egészségre gyakorolt hatása alapján. Ehhez segítségemre lesz az ökológiai közgazdaságtan szemléletmódja, melyről néhány éve hallottam először, és ami eltér az általam is tanult korábbi irányzattól.
Az új elmélet alapvetése, hogy egy véges világban nem lehet cél a végtelen növekedés. A világunk véges, ha csak a bolygó eltartóképességét nézzük. A szakértők azt mondják, hogy a Föld, köszöni szépen, túl fogja élni és regenerálódni fog, az emberi civilizáció fennmaradása a kérdés. Látjuk és tapasztaljuk, mit jelent és milyen hatással van életünkre a Föld javainak kihasználása, a természet leigázása. Elég csak a klímaváltozásra gondolni. Szembe kell nézni azzal, hogy vannak korlátok, amiket a kapitalista gazdasági modell nem vesz figyelembe.
Több évtizedes kontrolling területen végzett munkám során is megtapasztaltam ezt a növekedési kényszerű gondolkodásmódot, hiszen minden évben az üzleti terv készítésekor elvárt volt, hogy a bevétel és a profit haladja meg az előző évit. Úgy kellett tervezni, hogy egyre növekvő tendenciát mutasson. Természetesen aztán a tény-terv összehasonlítás során jöttek a kérdések, ha elmaradás volt a tervhez képest. Újra és újra meg kellett nézni, és intézkedéseket kellett hozni a tervek elérése érdekében. Dicsőség az volt, ha sikerült túlteljesíteni a tervezési elvárásokat.
Nem hibáztatok ezért senkit, hiszen a közgazdaságtan megalkotóinak még nem kellett szembe nézniük az erőforrások korlátaival.
Nem akarlak elijeszteni az elején, nem kell közgazdásznak lenned a témák átgondolásához. Nem lesznek számok, képletek, diagramok. Gondolatokat, különböző aspektusokat szeretnék megjeleníteni, melyek párbeszédet, közös gondolkodást is elindíthatnak.
Néhány téma, melyekről szeretnék majd elmélkedni a következő részekben: lakhatás, táplálkozás, utazás, közlekedés, sport, vásárlás, munka, technológia, kultúra, elosztási kérdések, a jóllét fogalma stb.
A fenntarthatósági téma egyre elterjedtebb, azonban az egészséges életmóddal való összekapcsolása jellemzően hiányzik a szemléletmódból, és fordítva sem jelenik meg a kommunikációban.
Célom, hogy megmutassam, az egészséges életmód kéz a kézben jár a környezetvédelmi szempontokkal, és a bolygó jóllétével.
Nem kell ahhoz kizsigerelnünk a Földet, hogy egészséges életet tudjunk élni. Még a XXI. században is tudunk lépéseket tenni az összhangért. Nincs tökéletes megoldás, de tudjuk csökkenteni a károkat, miközben jobbá tesszük a saját életünket.
Az egészséges életmód fogalmát is sokan sokféleképpen értelmezik. Vannak, akik a különféle helyettesítő termékekben, étrendkiegészítőkben, csodaszerekben, technológiákban hisznek, ezzel szemben én az egyszerűségben hiszek. Értékrendemmel nem egyeztethető össze, sőt, mélységesen felháborít, hogy a profit érdekében kiváló marketing kampányokkal megtámogatott, egészségesnek kikiáltott terméket próbálják eladni az embereknek, senkit nem érdekelve, a termékek rövid- vagy hosszútávú hatásai, valamint az előállítás, csomagolás, szállítás ökológiai lábnyoma.
Az egyszerűség természetes, a természetes fenntartható.
Célom, hogy minél több szempontot megvizsgálva mindenki olyan változásokat hozhasson az életébe, mellyel a saját és a bolygó jóllétét is elősegíti.
AZ EGÉSZSÉG SZABADSÁG!
Ha úgy érzed, segítségre, támogatásra, motivációra van szükséged az életmódváltásodban, várlak szeretettel a Válts magadért Mentor Programra, ahol részletesen végig megyünk az egyes területeken, és képessé válsz a saját életviteledhez, élethelyzetedhez igazítva kialakítani egy természetes, egészséges, fenntartható életmódot.
VÁLTS MAGADÉRT!
Foglalj időpontot most!
képek forrása: canva