olvasási idő: 5 perc
Belegondoltál már a két fogalom közti különbségre?
Az ideális vagy az optimális testsúlyodat keresed?
A változatosság gyönyörködtet?
Régen az emberek számára természetes volt, hogy különbözőek. Nem csak társadalmi státuszban, gondolkodásban, természetben, de külsőre is. Meg is énekelték, neveket is adtak neki, mégis elfogadták, hogy nem vagyunk egyformák. Akkor is megvolt persze a szépség fogalma, de nem sanyargatták az emberek magukat azért, hogy elérjék azt. Nem is tehették, nem volt rá idejük. A bálba, a templomba, az ünnepekre szépen felöltöztek, és megcsodálták a szép lányokat (húsvétkor jól nyakon öntötték őket hideg vízzel). Más tészta persze a kiváltságosok helyzete, de ők sokkal kevesebben voltak, és a szépségért sokat kellett fizetni. Nem volt minden sarkon egy DM.

Mára ez megváltozott.
A divatipar előretörése megváltoztatta a szépségideált is.
Gyerekkoromban a plakátokon, kártyanaptárokon szereplő nők, bár vékonyak, de csinosak, nőiesek voltak. Szép alakjuk volt.
Azonban a kifutókra lépő manökenek egyre soványabbak és magasabbak lettek. Az lett a lényeg, hogy mint egy vállfára, csak rájuk kelljen adni a ruhát, ne kelljen azokat rájuk igazítani. Kiállnak a csontjaik, laposak. Fogyj még, legyél még vékonyabb. Rengeteg evészavaros, drogos volt (van?) közöttük. Állítólag, ha szívnak, kevésbe éhesek…
Amíg ez a kifutókon, egy szűk réteg számára jelent meg, nem is volt akkora probléma (már a lányok egészségén kívül). A gond akkor jött, amikor az újságok címlapjain, majd a reklámokban, videóklipekben is megjelentek.
Szépségideálok mindig voltak, de akkora nyomás még soha nem volt a nőkön, mint a média kiszélesedésével. Nem csoda, hogy a fiatal lányoktól az idősebb nőkig mindenkire hatással van. Akkor is, ha nem akarjuk
Meg akarunk felelni az ideálisnak, hiszen ez tűnik normálisnak.
A reklámok, a közösségi média, a tévés produkciók mind az sugallják, hogy „látod, ő milyen vékony, ha neki megy, neked is fog!”. A pszichológusok már százszor-ezerszer elmondták, hogy ez mennyire káros a lányok énképére, de a trend nem változik.
Mindannyiunkat eléri ez az elvárás, tudat alatt bekúszik a gondolatainkba. Mindenhonnan magas, vékony, fiatal nők képe ömlik ránk. Még a középkorú nőknek szánt termékeket is fiatalabb nők mutatják be, akiknek egyetlen ránc is az arcukon.
Belehajszolnak az ideális testkép elérésének vágyába.
Ekkor jön az önsanyargatás, az étkezési zavarok, akár a lelkifurdalás, ha nem tudjuk elérni azt az ideálisnak gondolt testképet.
Ez nem csak mentálisan, de fizikálisan sem egészséges.
Ha a súlyunkat csak koplalással vagy túlzásba vitt edzéssel, különböző trendi diétákkal tudjuk tartani, az felborítja a testünk működését, ami pedig alapvetően az egyensúlyra, ezáltal az egészségre törekszik. A célja a sejtszintű egészség, hiszen a sejtekből épül fel a szervezet. Kergetjük az ideálist, lemondunk dolgokról, minden az evés körül forog. Vannak, akik ráadásul csak a kalóriákra koncentrálnak, kólán, cigin, csokin élnek, kiéheztetve ezzel a tápanyagok szükségletét. Mások a túlzásba vitt edzéssel egészítik ki vagy kompenzálják a bevitt kalóriákat. És nem kell ezzel a végletekig, az anorexiáig elmenni.
Huszonéves koromban én magam is beleestem ebbe a csapdában, mindig vékonyabb és vékonyabb akartam lenni. Vacsora helyett tornáztam, száguldottam a biciklivel, akkor voltam elégedett, ha jól megizzadtam. És persze rendszeresen mértem a súlyomat. Ráadásul nekem hozzájött, hogy hiába S-es a méretem, nekem ennél vékonyabbnak kellene lenne lennem, hiszen jóval alacsonyabb vagyok, mint az átlag. Egy nap aztán anyukám leültetett és felnyitotta a szemem, hogy rossz irányba haladok, Az igazság az, hogy – visszanézve az akkori képeket – akkoriban átlagos, nőies, csinos voltam, kár volt aggódnom a súlyom miatt. Könnyű tehát ebbe a csapdába beleesni.
Ma sem vagyunk egyformák.

Ahogy az arcvonásaink, úgy a testi adottságaink, a genetikánk eltérők.
Az alkatunk lehet:
- telt
- vékony
- sovány,
- nőies
- izmos
- erős testalakú
- madárcsontú
- magas
- alacsony
- lapos
- nagymellű
- stb.
És ez így van jól. El kellene fogadni, és meglátni az egyediségünket.
Az ideális nem ugyanaz, mint az optimális!
A túlsúly és elhízás persze senkinek nem jó, ezt kerülni kell. Nem lehet arra hivatkozni, hogy „ilyen a genetikánk”. Ha az egész család túlsúlyos, az legtöbbször a rossz, akár generációkon átívelő szokásokból adódik. Ha már gyerekkorban megszokjuk, hogy felnőttadagot eszünk, hiszen azt halljuk, hogy „egyél még”, akkor ez lesz a norma, ezt visszük és adjuk tovább. Lehet, hogy a genetika szerint teltebb, erősebb testalkatú a család, de az elhízás nem örökletes. Ilyenkor valóban változtatni kell a szokásokon, ami tényleg nehéz. Át kell térni egészséges ételekre, kisebb adagokra és rendszeres testmozgásra. Ma már köztudott, hogy az úgynevezett civilizációs állapotok, betegségek hátterében nagyrészt az optimálisnál magasabb testsúly áll.gr
Ugyanez igaz a vékonyságra való törekvéssel. Ha valaki azt tanulja meg, hogy minden az étkezés körül forog és az anyukája állandóan diétázik, esetleg még mondogatják is neki, hogy fogynia kellene, akkor ez lesz a norma.
Ha azonban fittek, energikusak, kiegyensúlyozottak, motiváltak vagyunk, a fizikai állapotunk nem korlátozza mindennapi életünket, akkor egészségesek vagyunk. Akkor is, ha nem felelünk meg az éppen aktuális trendeknek.
Egészséges életvitellel a számunkra optimális testképet hosszú távon is fenn tudjuk tartani észszerűtlen diéták, csodaszerek és fogyasztó szerek nélkül is. Nem kell megvonni magunktól semmit, amire a szerveztünk működéséhez szükségünk van, viszont a szükséges tápanyagokat meg kell adni neki.
Az optimális testösszetétel egészséges.
Azt is el kell fogadni, hogy az évek múlásával változik a test, a gravitáció bizony hat, de mozgással, táplálkozással egészségesek maradhatunk.
A hosszú távon fenntartható optimális testsúlyod elérésben mentorprogramommal és az életmódváltás célorientált coaching csomagokkal támogatlak.
Nézz körül a honlapon, vedd fel velem a kapcsolatot, beszéljük meg, mire van szükséged és indulj el az úton. Nincs olyan, hogy túl késő, az életkor nem akadály!
MÁRCIUSI AKCIÓ: VÁLTS MAGADÉRT MENTORPROGRAM 20%-os KEDVEZMÉNNYEL! NE HAGYD KI! Változtass az egészségedért!
foglalj időpontot most egy díj- és kötelezettségmentes 30 perces konzultációra: